Maksimalus vandens sulaikymas
Klimato kaita ir jos padiktuoti savivaldybių reglamentai, atsirandantys Lietuvoje, o daugelyje Europos miestų nustatyti jau gana seniai, išryškino atsakingo lietaus nuotekų tvarkymo poreikį. Vis dažniau pasitaikančių liūčių vanduo perpildo viešasias nuotėkų surinkimo ir kanalizacijos sistemas.
Vienas iš didžiausių apželdinto stogo privalumų yra tai, kad jis sulaiko vandenį. Dalį vandens sulaiko želdinimo sistema. Šis kiekis priklauso nuo atskirų sistemos, kaupiančios vandenį, komponentų. Intensyvaus želdinimo sistemose daugiausia vandens „telpa” sisteminiame substrate. Likusi vandens dalis pasišalina drenažinės sistemos dėka.
Tačiau, standartinės želdinimo sistemos vandens talpumas negali būti ženkliai padidintas, nes tai gali įtakoti nepageidaujamos augmenijos atsiradimą ar visišką jos pasikeitimą. Tai ypač kritiška, norint išlaikyti ekstensyvų, nedaug priežiūros reikalaujantį želdinimą.
Būtent liūčių vandens valdymo sistemos leidžia suderinti šias dvi užduotis:
- suvaldyti liūčių vandenį
- išlaikyti pasirinktą kraštovaizdį
Šios individualizuotos stogo sistemos yra skirtos liūčių vandens surinkimui ir kontroliuojamam vandens išleidimui per užduotą laikotarpį.
Tuo tarpu visos pagrindinės želdinto stogo sistemos funkcijos – vandens kaupimas augalams, geras sistemos laidumas vandeniui ir orui, patikimai veikiantis drenažas – kurios yra gyvybiškai svarbios tinkamam apželdinto stogo funkcionavimui, yra išsaugomos.
Virš liūčių vandens sulaikymo sluoksnio galima įrengti beveik visus želdintus ir kietus paviršius – nuo ekstensyvaus žalio stogo iki sodo ant stogo su takais ir privažiavimais.
Liūčių valdymo sistema su ekstensyviu želdinimu
|